Õigusbüroo töölauale satub tihti nii korteriühistuid kui kaasomandi lõpetamist puudutavaid küsimusi ning sellega kaasneb pidev vajadus selgitada klientidele ühis- ja kaasomandi erinevust.

Alustuseks meenutame Sulle, et asjaoõigusseaduse kohaselt omand on isiku täielik õiguslik võim asja üle ning omanikul on õigus asja vallata, kasutada ja käsutada ning nõuda kõigilt teistelt isikutelt nende õiguste rikkumise vältimist ja rikkumise tagajärgede kõrvaldamist.

Lisaks on seadusest tulenevalt ühiseks omandiks nii kaasomand kui ühisomand ja mõlema tekkimise eelduseks on see, et asjal on mitu omanikku.

Oluline on meeles pidada ka seda, et kui seadus ei näe ette teisiti, siis kohaldatakse ka ühisomandile seaduse neid sätteid, mis puudutavad kaasomandit.

Kui nii kaasomandit kui ühisomandit nimetab seadus ühiseks omandiks, siis kas kahel sõnal üldse on mingit erinevust?

Selleks, et asjast paremini aru saada on siin Sulle üks kokkuvõtlik tabel:

KAASOMAND ÜHISOMAND
Omandi tekkimine Piisab kui asjal hakkab olema mitu omanikku Tekib vaid seaduses määratud juhtudel (nt abiellumisel; pärimisel)
Omandi kuuluvus Kahele või enamale isikule kuuluv omand Kahele või enamale isikule kuuluv omand
Kuidas kinnistusraamatust aru saada, et millega täpselt tegu on Omandi osad on määratletud mõtteliste osadena (kaasomandi osa suurus on väljendatud murruna) Omandi osad on kindlaks määramata
Omandi hooldamine Hooldad vaid osa (v.a. muu kokkulepe) Hooldad kogu omandit
Omandi võõrandamine Oma osa saad ise müüa (mh nt pärandada; pantida jne) , kuid pea meeles, et teistel kaasomanikel on ostueesõigus Kõik ühisomanikud peavad viibima omandiga tehtavate tehingute ajal notaris ning olema tehinguga nõus

Ühise omandi puhul on omanikel igati mõistlik omandi kasutamises kokku leppida ja teha seda soovitavalt kirjalikult, et võimaliku vaidluse puhul oleks võimalik sõlmitud kokkuleppeid tõendada. Kui ühises omandis on kinnisasi (nt korter), siis on asjakohane kasutamiskokkulepe lasta ka kinnistusraamatusse kanda, et omandi kasutamise kokkulepe kehtiks ka võimalike uute omanike kohta.

Kindlasti ei tohi unustada, et ühis- või kaasomanik võib alati nõuda kaasomandi lõpetamist ja asja jagamist. Viimast muidugi juhul, kui see on reaalselt võimalik.

Kokkuvõtteks võib öelda, et ühis-ja kaasomandil on väikesed erinevused, mis on olulised just omandi võõrandamise momendil.